Panduss invalīdiem (prasības)

Atgriezieties sarakstā

Panduss invalīdiem, prasības

Jautājums par cilvēku ar kustību traucējumiem pārvietošanos publiskajās vietās mūsdienās kļūst arvien aktuālāks un arī arvien efektīvāk risināms. Stingri un universāli pandusi ir neaizstājami, lai cilvēki ratiņkrēslos varētu iekļūt ēkās un sabiedriskajās vietās, cilvēkiem ar invaliditāti nodrošina piekļuvi pakalpojumiem un ir ļoti praktisks risinājums, tomēr ne vienmēr tie atbilst noteiktajām prasībām. 

BIPA veikalā nopērkamie pandusi atbilst Eiropā un visā pasaulē atzītajam TUV sertifikātam. Izvēloties pandusus un integrējot tos ēkās vai objektos, noteikti ir jāiepazīstas ar prasībām. Kādas tad ir invalīdu pandusu pamatprasības?

 

  1. Pandusu platumam jābūt vismaz 1200 mm, mērot attālumu starp atbalsta sliedi un aizsargmargu;
  2. Pandusa gareniskais slīpums nedrīkst pārsniegt 1:12 (8,3%), vienas nepārtrauktas joslas garums nedrīkst pārsniegt 9000 mm un paaugstinājums nedrīkst būt lielāks par 750 mm. Pandusa joslas šķērsvirziena slīpums nav atļauts.
  3. Pandusa sākumā un beigās, kā arī vietās, kur panduss maina virzienu, jānodrošina vismaz 1 500 x 1 500 mm liels manevrēšanas laukums. Ja panduss nemaina virzienu, ne retāk kā pēc 9 000 mm uzbrauktuves garuma un ne retāk kā pēc 750 mm vertikālā pacēluma jānodrošina atpūtas laukums, kura garums ir ne mazāks par 1 500 mm un platums nav mazāks par pandusa joslas platumu.
  4. Abās joslu un atpūtas vai manevrēšanas laukumu pusēs ir jānodrošina nepārtrauktas margas. Gar katru pandusa malu un atpūtas vai manevrēšanas laukumu, ja tie nav pie sienas, jābūt vismaz 50 mm augstiem norobežojumiem.
  5. Kāpņu pakāpieniem jābūt ne mazākiem par 75 mm un ne augstākiem par 150 mm, un pakāpienu platumam jābūt vismaz 300 mm. Visiem vienu kāpņu pakāpieniem jābūt vienādā augstumā un platumā. Nesegtu āra kāpņu pakāpieni nedrīkst būt augstāki par 120 mm un ne šaurāki par 400 mm. Āra kāpnes un piekļūšana pie tām jāierīko tā, lai uz tām neuzkrātos ūdens.
  6. Ierīkotajām atbalsta margām jābūt divkāršām: augšējās jāpiestiprina 900-950 mm augstumā, apakšējās - 650-750 mm augstumā no kāpņu pakāpiena vai rampas joslas plaknes.
    130. Margām no kāpņu vai pandusa iekšpuses jābūt nepārtrauktām. Ja margas no kāpņu vai pandusa ārpuses nav nepārtrauktas, tās jāpagarina 300 mm līdz augšējai un 300 mm līdz kāpņu vai pandusa apakšējai daļai. Margām jābūt paralēlām kāpņu vai rampas plaknei, un to pagarinātajiem posmiem jābūt paralēliem vietas virsmai (t.i. horizontāliem).
  7. Margu virsmai jābūt gludai, nepārtrauktai un bez izciļņiem. Margu konstrukcijai ir jābūt tādai, lai tās varētu viegli satvert ar roku. Tādēļ jāizmanto 30-50 mm diametra elipsveida, ovāla vai apaļas formas šķērsgriezuma margas vai taisnstūra šķērsgriezuma margas, kuru diametrs nepārsniedz 40 mm. Margu galiem jābūt noapaļotiem vai uzlocītiem pret sienu, atbalstu vai grīdu. Ieteicams izmantot koku, metālu ar plastmasas pārklājumu, plastmasu vai citu pieskārienam patīkamu materiālu.
  8. Starp margu un sienas virsmu jāatstāj vismaz 40-50 mm atstarpe. Šajā atstarpē nedrīkst būt raupju virsmu, asu elementu vai izvirzītu konstrukciju. Margām jābūt labi nostiprinātām: tās nedrīkst ļodzīties, liekties vai griezties ap savu asi.

Prātā jāpatur arī tas, ka prasības invalīdu pandusiem ir jāpielāgo ēku un teritoriju telpām, savukārt citiem objektiem (celiņi, autostāvvietas, ieejas ēkās, tualetes utml.) jābūt marķētiem ar informācijas zīmi "Invalīdiem".

Ja jums ir kādi jautājumi, rakstiet un mēs parūpēsimies - [email protected] vai NOSŪTIET PIEPRASĪJUMU

Pierakstieties mūsu jaunumu biļetenam
Reģistrējieties un saņemiet visjaunākos piedāvājumus.